GROWTH

Konflikty na tle finansowym w związkach

W związku musimy podejmować wiele decyzji finansowych – zarówno dotyczących spraw bieżących i standardowych wydatków, jak i związanych z ogromnym ryzykiem finansowym i skutkami, które będziemy odczuwać przez wiele lat. Takim przykładem może być kredyt na dom czy mieszkanie. Jeśli jedna z osób chce wziąć kredyt – zwłaszcza bardziej ryzykowny np. w obcej walucie – zaś dla drugiej kluczową potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa i przewidywalność, rozbieżności w tej materii często prowadzą do ogromnych napięć i wzajemnych żalów.

Anna Daria Nowicka

Spory o pieniądze prowadzą do rozwodów

Według badań nad przyczynami rozwodów prowadzonych w latach 2004 do 2017 na University of California w San Diego (na 5 300 parach w Niemczech), kluczową rolę odgrywają różnice w skłonności do podejmowania ryzyka. Profesorka ekonomii Marta Serra-Garcia – autorka tych badań[1] wyjaśnia, że choć spory o pieniądze są częstą przyczyną rozwodów, to głównym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo rozstania są właśnie różnice w skłonności do podejmowania ryzyka. Dodaje, że pary, które miały najbardziej odmienne preferencje odnośnie ryzyka, rozwodziły się aż dwa razy częściej niż pary o podobnym podejściu. Rozbieżności w tym obszarze są też najsilniejszym predyktorem do rozwodu ze wszystkich analizowanych zmiennych. Oczywiście w badaniu sprawdzano także wpływ poziomu edukacji, pochodzenia czy religii.

Duże różnice w gotowości do podejmowania ryzyka mogą prowadzić także do tego, że pary rzadziej będą decydować się na zakup lub remont domu, gdyż to decyzja bardzo brzemienna w skutki i trudno będzie im osiągnąć porozumienie mając tak odmienne preferencje. Co więcej – osoba, która nie odczuwa dużego stresu przy podejmowaniu takich decyzji, może nawet bagatelizować problem partnera z „podpisaniem paru papierków dla banku”… Gdyby jednak głębiej porozmawiać z każdym z partnerów na temat tego, co oznacza dla nich dana decyzja finansowa, jakie wywołuje emocje i jak są one silne (zwłaszcza na skali stresu czy lęku) – mielibyśmy wrażenie, że mówią o decyzjach zupełnie różnej wagi!

Na coaching finansowy do mnie zgłaszają się także osoby, które mają w związkach poważne konflikty wynikające właśnie z zupełnie innego podejścia do szeroko rozumianych kwestii finansowych. Zwłaszcza tych wiążących się z ryzykiem, zobowiązaniem kredytowym lub podejściem do wydawania i oszczędzania.


[1] Christine Clark, Differences in Financial Risk Preferences Can Make or Break a Marriage, 27.07.2021 https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/differences-in-financial-risk-preferences-can-make-or-break-a-marriage