HEALTH

Nukleotydy i ich rola w utrzymaniu zdrowia

Nukleotyd to podstawowa jednostka budująca kwasy nukleinowe, czyli DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) lub RNA (kwas rybonukleinowy). Kwasy nukleinowe są nośnikami informacji genetycznej i znajdują się w każdej komórce organizmu człowieka. Wyjaśnia to szerokie spektrum działania nukleotydów, bowiem biorą one udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie człowieka. Z tego artykułu dowiesz się, z czego dokładnie są zbudowane, jakie są ich źródła w diecie i kiedy je suplementować – to naprawdę warto wiedzieć!

Nukleotydy to takie „cegiełki” budujące każdą komórkę ciała. Nietrudno zatem się domyślić, że od ich obecności (i odpowiedniej ilości względem zapotrzebowania) zależeć będzie prawidłowy rozwój człowieka, praca układu odpornościowego, nerwowego (np. tworzenie neuroprzekaźników), hormonalnego czy regeneracja tkanek. Jednak rola nukleotydów nie ogranicza się wyłącznie do tej „budulcowej”. To znacznie więcej  – nukleotydy poprawiają insulinowrażliwość tkanek i biorą udział w procesach naprawy nici DNA, co jest istotne w zapobieganiu chorobom nowotworowym czy neurodegeneracyjnym, a także spowalnianiu procesów starzenia się organizmu (co z kolei sprzyja długowieczności).

Z czego zbudowane są nukleotydy?

Nukleotyd składa się z cukru  – pentozy (w DNA to deoksyryboza, a w RNA – ryboza), reszty fosforanowej (przynajmniej jednej) i zasady azotowej. Zasady azotowe obejmują z kolei: adeninę, guaninę, cytozynę, tyminę (w przypadku DNA) i uracyl (w przypadku RNA). W zależności od tego, jaka pentoza wchodzi w skład nukleotydu, możemy wyróżnić albo deoksyrybonukleotydy (gdy cukrem jest deoksyryboza), albo rybonukleotydy (gdy cukrem jest ryboza).

Przykładowo, adenozynotrifosforan (ATP), czyli „waluta energetyczna” komórek, to nukleotyd składający się z trzech reszt fosforanowych połączonych z rybozą oraz adeniną. Z kolei sama ryboza i adenina tworzą związek o nazwie adenozyna, a takie połączenie (pentozy z zasadą azotową, bez reszty fosforanowej) to nukleozyd.