ODŻYWIANIE

Otyłość to geny, złe nawyki czy predyspozycje?

Naukowcy i lekarze biją na alarm, a lista powikłań i chorób towarzyszących otyłości wydłuża się z roku na rok. Kiedy mowa o otyłości, a nie o nadwadze, i jak można sobie (lub innym)?

Kiedy rozpoznaje się otyłość: ważniejsze BMI czy analiza składu ciała?

Najbardziej popularnym, a zarazem najprostszym narzędziem do rozpoznania otyłości jest wskaźnik masy ciała BMI (body mass index). Jest to wzór, w którym dzieli się masę ciała (w kg) przez wzrost (wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu. Zakres prawidłowej masy ciała mieści się w przedziale 18,5-24,9 kg/m2; nadwaga 25-29,9 kg/m2, a otyłość rozpoznajemy od wyniku 30 kg/m2. Ze względu na brak rozróżnienia we wzorze BMI składu ciała, używa się go zazwyczaj głównie do badań przesiewowych.

Osoby trenujące siłowo o dużej muskulaturze mogą uzyskać wynik wskazujący na nadwagę lub otyłość, co tak naprawdę nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlatego też, jednym z kolejnych narzędzi oceniających otyłość jest pomiar obwodu talii. Ten obszar został wybrany do pomiarów z uwagi na zaobserwowaną korelację pomiędzy obwodem talii, a zwiększonym ryzykiem chorób serca, zaburzeń metabolicznych, nowotworów i przedwczesnej śmierci. Prawidłowy wynik dla kobiet powinien wynieść poniżej 80 cm, a dla mężczyzn poniżej 94 cm.

Tymczasem, wraz z rozwojem badań okazało się, że zarówno BMI oraz obwód talii wciąż nie zawsze są do końca miarodajnymi wskaźnikami. Istnieją bowiem osoby o fenotypie TOFI (thin outside fat inside – ang. szczupły z zewnątrz otyły w środku), które wskaźnik masy ciała mają w normie, ale posiadają nadmierną masę tkanki tłuszczowej i zbyt mało tkanki mięśniowej.

Do dokonania pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej niezbędne jest wykonanie badania składu ciała czyli bioimpedancji elektrycznej. Taki pomiar można wykonać w gabinecie dietetyka oraz coraz częściej na siłowni. Aby wynik analizy składu ciała był miarodajny najlepiej wykonać go rano po porannej toalecie oraz unikać alkoholu, wysiłku i palenia papierosów w dniu poprzedzającym badanie.