GROWTH

9 obszarów zarządzania finansami

Gdy myślimy o finansach, najczęściej przychodzi nam do głowy zarabianie i wydawanie. Jednak jest jeszcze 7 obszarów, o które warto zadbać, aby osiągnąć finansowy dobrostan oraz bezpieczeństwo. Jakie to działania? Dlaczego są tak ważne?

Anna Daria Nowicka

Zarabianie

Czy zarabiasz adekwatnie do posiadanych kompetencji? Wielu moich klientów korzystających z coachingu kariery dopiero szukając nowej pracy, przekonuje się, że od pewnego czasu ich pensja była niższa niż aktualne stawki na rynku. Rzadko zdarza się, aby pracodawca sam z siebie podnosił nam wynagrodzenie, jeśli go o to wcześniej wyraźnie nie prosiliśmy... Czy potrafisz wynegocjować wyższą stawkę, jeśli Twoja praca faktycznie stała się więcej warta? Oczywiście, raporty płacowe czy statystyki nie dadzą nam pełnej odpowiedzi, ile powinniśmy zarabiać, gdyż nasze zarobki wynikają nie tylko z wiedzy i umiejętności, ale także z naszego podejścia do pracy i efektywności, z cech osobowości, umiejętności zaprezentowania się podczas procesu rekrutacyjnego czy sytuacji na lokalnym rynku pracy. W pewnym stopniu zależą też po prostu od szczęścia.

Co najmniej raz w roku zadawaj sobie pytanie, czy istnieje możliwość, abyś zarabiał/a więcej, biorąc pod uwagę kompetencje i inne atuty, które już posiadasz. Zastanawiaj się, czy możesz zrobić coś, co pomoże Ci zarabiać jeszcze więcej albo mniejszym wysiłkiem. Czy jest inny sposób, dzięki któremu możesz wykorzystać posiadane kompetencje i zasoby, aby pomnażać swój majątek? Czy jesteś w stanie zdobyć nowe umiejętności, dzięki którym wzrośnie Twoja pozycja w oczach pracodawców? Czy możesz efektywniej zarządzać własnym majątkiem? Czy jesteś gotowy/a do podjęcia ryzyka i zmiany pracy lub przebranżowienia się, aby zarabiać lepiej? Czy Twoje podejście do pracy i podnoszenia kompetencji, a także Twój poziom motywacji i zaangażowania w pracę jest odpowiedni? W tych obszarach warto skonsultować się z coachem kariery lub doradcą zawodowym, by jak najlepiej wykorzystać swój potencjał oraz możliwości na rynku pracy.

Wydawanie

Czy wydajesz pieniądze w sposób rozsądny i odpowiedni do Twojej sytuacji materialnej? A może żyjesz ponad stan lub wydajesz wszystko, co zarobisz i ciągle żyjesz w strachu? Część moich klientów na coachingu finansowym ma ogromne problemy z utrzymaniem dyscypliny i powstrzymaniem się przed kompulsywnymi zakupami lub kupowaniem rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebują i po prostu ulegli chwilowemu kaprysowi, zamiast zastanowić się nad zasadnością wydatku. Wiele osób jest bardzo podatnych na reklamy w stylu „kup – zasługujesz na to!”, a potem okazuje się, że wydali dużo więcej, niż zamierzali. Każdy zakup oznacza mniej pieniędzy na inne wydatki lub mniej środków na oszczędzanie czy inwestowanie.

Nawet jeśli świetnie zarabiasz i wydaje Ci się, że nie musisz ograniczać wydatków, to dobrze nauczyć się mądrego gospodarowania pieniędzmi i podejmowania decyzji zakupowych. Warto też uczyć tej umiejętności dzieci, gdyż jest to czynnik niezbędny do osiągnięcia równowagi finansowej oraz uniknięcia wielu stresów, a nawet wpadnięcia w długi.

Inwestowanie

Wiele osób uważa, że ma zbyt małe zarobki, aby myśleć o inwestowaniu. To prawda, że jeśli posiadamy małe zasoby finansowe, to nie kupimy mieszkania pod wynajem, sztabki złota czy dużego pakietu akcji. Jednak inwestowanie to także poświęcenie pieniędzy na zdobycie kompetencji, które pomogą lepiej zarabiać, kupienie sprzętu, który ułatwi nam pracę czy podejmowanie decyzji, gdzie najkorzystniej ulokować posiadane środki – również jeśli nie są to wielkie kwoty. Oczywiście pułapką będzie także to, gdy ktoś wydaje zbyt dużo na inwestycje, zaniedbując ważne potrzeby swoje lub bliskich. Zawsze niezbędny jest umiar i zdrowy rozsądek.