ZDROWIE

Dobrych snów! Jak spać, żeby się wysypiać?

Sen – stale deprecjonowany i traktowany jako przykra konieczność niż realna potrzeba organizmu. Czemu nie potrafimy go docenić, chociaż przesypiamy 1/3 naszego życia i to właśnie od prawidłowego rytmu dobowego zależy nasze zdrowie i samopoczucie? Przedstawiamy nawyki, które sprawią, że dobry sen nie pozostanie wyłącznie życzeniem.

Po co nam sen?

Wśród Europejczyków najdłużej śpią Francuzi, przesypiając niecałe 9 godzin na dobę. W perspektywie światowej prześcigają ich tylko Chińczycy, którzy śpią pełne 9 godzin. Polacy zajmują natomiast 9. miejsce, przeznaczając na sen średnio 8 godzin i 28 minut. Biorąc pod uwagę, że około 20% Polaków nie kładzie się do łóżka bez tabletek nasennych, wyniki nie napawają optymizmem.

Sen składa się z czterech faz snu NREM i następującej po nich fazie REM, a sam cykl powtarza się kilkakrotnie. Jest on nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, regeneracji organizmu, wzrostu, a także produkcji hormonów.

Podczas snu następuje konsolidacja pamięci, odpowiedzialna za porządkowanie i zapamiętywanie informacji oraz tworzą się sieci neuronalne, dzięki czemu rano budzimy się ponownie gotowi do pracy. Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, które pokazują, że sen pomaga skonsolidować pojedyncze informacje, które dostarczyliśmy naszemu mózgowi w trakcie dnia.

Wzmacniamy wtedy swoje wspomnienia i powtarzamy fakty, które przydadzą nam się następnego dnia*. Niewystarczająca ilość snu prowadzi zatem do zaburzenia procesów fizjologicznych, gorszego metabolizmu, osłabionej pamięci i zdolności poznawczych, a nawet złej kondycji psychicznej.