PSYCHOLOGIA

Jak wspierać zdrowie psychiczne pracowników?

Wypalenie zawodowe, przewlekły stres oraz problemy związane ze zdrowiem psychicznym to jedne z największych wyzwań współczesnego rynku pracy. Coraz szybsze tempo, problemy w zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, chwiejność gospodarki, konflikt zbrojny tuż za granicą - to wszystko przyczynia się do złego samopoczucia pracowników na co dzień, a liczba osób zmagających się z tego typu kłopotami w związku z życiem zawodowym rośnie z dnia na dzień.

Aleksandra Łomzik

Konsekwencje ignorowania tej sfery i spychania jej na drugi plan mogą być naprawdę poważne, bo nieleczone uczucie przemęczenia, wypalenia zawodowego i przewlekłego stresu może prowadzić do rozwinięcia się między innymi depresji, a na dłuższą metę może również odbić się na zdrowiu fizycznym pracownika.

Według badania przeprowadzonego przez Benefit Systems w 2022 roku, aż co trzeci pracownik czuje się przemęczony i znużony pracą przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co dziesiąty – codziennie. To jednak nie wszystko, bo aż co piąty pracujący Polak odczuwa zmęczenie, zanim w ogóle rozpocznie dzień pracy, co jest książkowym objawem uczucia wypalenia zawodowego.

Problem związany z kryzysem zdrowia psychicznego jest trendem nie tylko w Polsce. Wyniki badań zawarte w raporcie firmy Willis Towers Watson dowodzą, że aż 73% pracodawców na całym świecie zgłasza, że stres, wypalenie zawodowe i problemy ze zdrowiem psychicznym pracowników stanowią dla nich największe wyzwanie w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim.

Jak widać sytuacja już teraz jest naprawdę poważna, a Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ten stan będzie się jeszcze pogłębiał. W odpowiedzi na to zagrożenie Parlament Europejski proponuje, aby ustanowić rok 2023 europejskim rokiem dobrego zdrowia psychicznego oraz przygotowuje kolejne rezolucje zawierające wskazówki i wytyczne - jak wspierać zdrowie mentalne zatrudnianych. Główne wytyczne parlamentu to uelastycznienie czasu pracy i regulacje związane z pracą zdalną. Co jeszcze można zrobić na poziomie organizacji, by nie przyczyniać się do wzrostu niepokojącego zjawiska, jakim jest kryzys zdrowia psychicznego? Podpowiadamy, jak możesz zadbać o zdrowie psychiczne Twojego Zespołu.

Dbałość o środowisko pracy

Aby troszczyć się o wpieranie samopoczucia zatrudnionych w naszej organizacji należy przede wszystkim zacząć od przyjrzenia się temu, co powoduje u nich uczucie wypalenia i zmęczenie. Czy nasza kultura pracy działa na korzyść dobrobytu naszych pracowników? Czy czują się zrozumiani, pewni i uznani? Czy wiedzą, że doceniamy ich pracę?

Z pozoru może to wydawać się błahe, ale to właśnie z obojętności i poczucia braku sensu zaczyna kiełkować wypalenie zawodowe, a negatywna atmosfera w pracy i brak odpoczynku to czynniki bezpośrednio potęgujące problem kryzysu zdrowia mentalnego. Istotne jest zatem przeanalizowanie środowiska pracy, w którym przebywają nasi pracownicy i odpowiednie je zmodyfikowanie w taki sposób, by było dla nich przyjazne i by z chęcią do niego wracali.

Uznanie i motywacja

Czy system motywacyjny Twojej organizacji spełnia swoje funkcje? Warto przyjrzeć się bliżej jego efektywności i w razie potrzeby sięgnąć po nowe rozwiązania, które pojawiają się na rynku. Pomocnym narzędziem mogą się tutaj okazać pakiety benefitów, które nie tylko są sprawdzonymi motywatorami, ale także pozwalają nam wyrazić uznanie pracownikom oraz pomagają budować lojalność i zacieśniać więzi w miejscu pracy.

Świadczenia takie jak karty sportowe i dostęp do ćwiczeń online, dają zatrudnionym szansę na odpoczynek aktywny, który jest bardzo istotny dla regeneracji nie tylko ciała, ale i umysłu. Ponadto, stymulują ludzi do sięgania po działania służące zdrowiu, co jest szczególnie ważne, gdyż często obniżony nastrój może popychać w kierunku zachowań, które będą tylko pogłębiały trudny stan.

Odpoczynek bierny i aktywny

Między pracą i odpoczynkiem powinien być zachowany balans i nie inaczej jest z równowagą w sposobach naszego odpoczywania. Bierny relaks jest ważny, szczególnie jeśli mamy wyjątkowo mało czasu wolnego. Jednak równie istotny jest aktywny odpoczynek, gdyż to właśnie on pomaga zregenerować nasz umysł, a długofalowo przyczynia się także do poprawy koncentracji i zwiększonej kreatywności.

Dodatkowo, kultywowanie choćby kilkunastu minut wysiłku fizycznego w ciągu dnia, poprawia krążenie oraz wpływa pozytywnie na jakość snu, który jest nieodzownym elementem zdrowia psychicznego i fizycznego. Obecną powszechnie stosowaną przez ludzi rozrywką, jest spędzanie czasu przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu. Tymczasem nowe technologie można zastosować również w celu zwiększania własnego dobrostanu, np. poprzez używanie aplikacji telefonicznych mających na celu zmniejszanie odczuwalnego przez użytkownika stresu, poprzez prowadzone medytacje, relaksacje czy uspokajającą muzykę. W ten sposób można powodować, że odpoczynek bierny będzie jeszcze bardziej wspierający.