ZDROWIE

Jak zapanować nad stresem? 8 wskazówek

Stres jest podstępnym przeciwnikiem – potrafi zburzyć znany ład, wprowadzić dysharmonię w rytmie dobowym i doprowadzić do uczucia „paraliżu” w momencie, w którym chcielibyśmy działać. Można to zmienić dzięki ćwiczeniom oddechowym, fizycznym, a także… myśleniu o sobie dobrze.

Weronika Sierant-Wieczorek

Zadbaj o sen

Jednym z najczęstszych objawów stresu są trudności ze snem. Odpowiednia ilość snu jest podstawą naszego zdrowia. Kiedy zaczyna brakować nam snu, ma to wpływ na nasze myślenie i nastawienie, nasze ciało jest zmęczone i zaczynamy chorować. Trudności ze snem są dla nas sygnałem, że coś dzieje się w naszym życiu, przechodzimy stresujący okres.

Ruszaj się dla przyjemności

Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, 15-minutowy spacer każdego dnia, joga, pływanie, w dużej mierze wpływają na poprawę naszego stanu psychofizycznego i zdrowy sen.

Każdy z nas ma inny rytm okołodobowy. Jedni z nas funkcjonują lepiej wczesną porą, inni późniejszą porą. Warto obserwować siebie, by zorientować się, jak możemy wykorzystać dobę. By się o tym przekonać i nabyć tego rodzaju wiedzę, należy obserwować i słuchać swojego ciała i umysłu – co ma nam do powiedzenia, o czym chce nas poinformować.

Bądź dla siebie dobry/dobra

Popracuj nad swoim wewnętrznym głosem: wewnętrznego krytyka vs. wspierającego rodzica. Kim jesteś teraz bardziej? Wspieraj siebie w swoich działaniach, nie krytykuj, że z czymś nie dałeś/łas sobie rady – ucz się na błędach, nabieraj doświadczenia, idź do przodu.

Postaw na rozwój

Wybierz coś, czego do tej pory nie miałeś/miałaś okazji robić, naucz się czegoś nowego. Rób to zgodnie z własnym tempem, nie wywieraj na sobie presji, nie miej wyrzutów sumienia, że być może według Ciebie zbyt długo czekasz na efekty nowych, nabywanych umiejętności, daj sobie czas.

Zadbaj o zdrowe odżywianie

Skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci ustalić, co i w jaki sposób możesz zrobić, by wprowadzać w życie zdrowe nawyki żywieniowe. W końcu jesteśmy tym, co jemy!