<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-NQRKNFQH&gtm_auth=6ykA1exRiHyCmKeVKe0Q2g&gtm_preview=env-1&gtm_cookies_win=x" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript>
ODŻYWIANIE

Stosuję dietę a nie chudnę. Co powinienem zrobić?

Już jakiś czas temu wdrożyłaś/-łeś dietę redukcyjną o dostosowanej kaloryczności, a mimo to masa Twojego ciała nie spada? Gdzie tkwi problem? Na początek warto przeanalizować, czy nie doszło do spadku aktywności, a także czy i jakie produkty spoza ustalonego planu pojawiły się na Twoim talerzu w ostatnich tygodniach.

Aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, należy spożywać mniej kilokalorii niż wydatkuje organizm w ciągu dnia. Ile konkretnie, to kwestia indywidualna. Na zapotrzebowanie energetyczne wpływa bowiem wiele czynników, takich jak: masa ciała, wzrost, wiek czy poziom aktywności fizycznej. Na część z nich nie mamy wpływu (np. wiek czy wzrost), ale są też takie, które możemy modyfikować. Z pewnością należy do nich poziom aktywności fizycznej.

Kalorie do ćwiczeń

Niestety, aktywność fizyczna to element, który najtrudniej poddać obiektywnej ocenie. Mimo wszystko warto się o to pokusić, gdyż podczas treningów spalamy najwięcej kalorii i generujemy znaczącą ilość energii, co pomaga nam utrzymać deficyt kaloryczny. Szacując poziom uprawianej aktywności, należy wziąć pod uwagę także spontaniczne działania, np. wchodzenie po schodach czy spacer. Jeśli podczas odchudzania Twoja ochota na takie „spotany” zmalała – to może być pierwszym sygnałem, że dieta jest zbyt niskokaloryczna.  

Odstępstwa od diety

A co z Twoją dietą? Czy aby na pewno trzymasz się ustalonego planu żywieniowego? A może między posiłkami nachodzi Cię pokusa na podjadanie?

Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie masz zbyt restrykcyjną dietę lub stosujesz zbyt długie przerwy między posiłkami. Uczucie głodu, które odczuwasz, nie jest wyznacznikiem skutecznej redukcji kalorii. A wręcz przeciwnie - może stanowić przeszkodę w pozbywaniu się zbędnych kilogramów.

Jeżeli dieta, którą stosujemy, jest prawidłowo zbilansowana, bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, to uczucie głodu nie będzie pojawiać się zbyt często, a tym samym lepiej będziemy kontrolować to, co jemy. Może konieczna jest więc modyfikacja Twojego planu?

Kaloryczne napoje i suplementy

Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć w przypadku braku spadku masy ciała, są płyny. Mimo że zazwyczaj nie rozpisuje się ich w diecie, mają one niemałe znaczenie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór napojów bezkalorycznych, czyli wody, herbaty, czarnej kawy czy napojów typu „zero”. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie małej czarnej bez mleka, a na śniadanie zawsze wypijasz szklankę soku pomarańczowego, pamiętaj, żeby uwzględnić ich kaloryczność w planie żywieniowym. Pozwoli to kontrolować liczbę faktycznie spożytych kalorii. 

Przyjrzyj się także spożywanym suplementom. One także nie pozostają bez wpływu na nasze chudnięcie. Przykładowo, kreatyna może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie, a odżywka białkowa dostarcza sporej dawki kalorii (około 100 kcal bez mleka).

Bibliografia:
  1. Gawęcki J. (red.): Żywienie człowieka, podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012
  2. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 2020
  3. Spiegel K., Tasali E., Penev P., Van Cauter E.: Sleep curtailment in healthy young men is associated with decreased leptin levels, elevated ghrelin levels, and increased hunger and appetite. Ann Intern Med 2004; 141:846–50
  4. Leproult, Rachel & Van Cauter, Eve.: Role of Sleep and Sleep Loss in Hormonal Release and Metabolism. Endocrine development. 2010, 17. 11-21