ODŻYWIANIE

Świeże warzywa i owoce kontra mrożonki

Dieta bogata w warzywa i owoce powinna nam towarzyszyć przez cały rok, jednak – jak wiadomo – świeże produkty z tej kategorii dostępne są sezonowo. Przez cały rok możemy jednak korzystać z owocowych i warzywnych mrożonek. Na co zwrócić uwagę, gdy po nie sięgamy?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie przynajmniej 400 g warzyw i owoców*, w celu prewencji licznych chorób, w tym także schorzeń układu krążenia. O ile w okresie wiosenno-letnim zazwyczaj nie mamy z tym problemu, o tyle w zimie, z uwagi na mniejszą dostępność warzyw i owoców sezonowych, ciężej jest pokryć to zapotrzebowanie. Podczas chłodniejszych miesięcy mamy do dyspozycji przede wszystkim warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszka), krzyżowe (brukselka, jarmuż, kapusta) czy cebulowe, z owoców natomiast – gruszki czy jabłka. Opieranie swojej diety o produkty sezonowe i lokalne jest jak najbardziej zalecane – to także najbardziej ekologiczna opcja – niemniej nie zawsze mamy czas lub możliwości przyrządzić pieczoną brukselkę czy kapustę (a z uwagi na ich właściwości wzdymające, nie nadają się też dla każdego). Są też owoce, które powinny się znaleźć w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku np. owoce jagodowe (truskawki czy maliny), które stanowią źródło wielu wartościowych substancji biologicznie czynnych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów mrożonych.

Dobre mrożonki – czyli jakie?

Mrożenie jest najlepszą formą zachowania trwałości warzyw i owoców, o ile ten proces jest prawidłowo przeprowadzony. Zanim produkty ulegną zamrożeniu, najpierw są blanszowane,  dzięki czemu dochodzi do inaktywacji enzymów przyspieszających reakcje prowadzące do starzenia się produktu (pogorszenia wyglądu czy walorów smakowych). Proces zapobiega też rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych (ale ich nie zabija, o czym warto pamiętać). Ponadto do mrożenia przeznaczone są wyłącznie dojrzałe warzywa i owoce, czyli takie, które cechuje największa zawartość witamin i składników mineralnych. Odpowiednio przeprowadzony proces mrożenia sprzyja zachowaniu wysokiej jakości takich produktów przez okres ponad 6 miesięcy**.