PSYCHOLOGIA

Wiosenne postanowienia źródłem mocy, nie frustracji

Początek wiosny to dla wielu osób czas postanowień. Jednak nie każdemu udaje się realizować wymarzone plany. Dlaczego tak często stawianie sobie celów zamiast sukcesu i motywacji przynosi frustrację, spadek samooceny i poczucie porażki? I jak można tego uniknąć?

Anna Daria Nowicka

Stawiaj cele rozsądnie

Wiosną budzi się nowe życie. Więcej słońca, ciepła i dłuższe dni dodają nam energii i chęci do działania. Bierzemy się za porządki nie tylko w domu. Wraz z pierwszymi dniami wiosny wiele osób postanawia dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu. Chcą wyjść z nałogów. Zdrowiej się odżywiać. Uprawiać sport, uczyć się języków, poprawić relacje osobiste – przykłady można by mnożyć. Siłownie i baseny znów zapełniają się osobami, które postanowiły zejść z kanapy. Podobnie jak na początku roku, oblężenie przeżywają dietetycy, coache, trenerzy czy psychoterapeuci. Część tych, którym nie udało się wdrożyć noworocznych postanowień, próbuje po raz kolejny. Jednak już po kilku tygodniach grono chętnych ponownie mocno się przerzedza, zaś mnóstwo ludzi ma poczucie kolejnej porażki w realizacji celów…

Dlaczego tak się dzieje? Wielu z nas popełnia błędy już na samym etapie stawiania sobie celów: postanowień jest zbyt wiele, a ich dotrzymanie – mało realistyczne biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej osoba znajduje się oraz zasoby, do jakich posiada dostęp. Przykładowo: jeśli ktoś ma dużo wolnego czasu i pieniędzy, a do tego sztab pomocników (dietetyków, psychologów, trenerów osobistych) – łatwiej mu będzie schudnąć czy rzeźbić sylwetkę niż osobie, której nie tylko nie stać na profesjonalne i szyte na miarę doradztwo, ale po prostu pada ze zmęczenia po całym dniu spędzonym w pracy lub na wykonywaniu obowiązków domowych.  U takiej osoby nawet znalezienie czasu na pozornie drobne działania jak wyjście na spacer czy ugotowanie zdrowego obiadu zamiast fast-foodu będzie wymagało dużej większej determinacji. Tym bardziej zasługuje więc na docenienie.

Co możesz zrobić, żeby zwiększyć szansę na realizację celu? Dziel go na mniejsze kroki, najlepiej takie, które pozwolą zobaczyć efekty w krótszym czasie, o ile oczywiście włożysz w to odpowiednio dużo wysiłku. Każdy krok we właściwym kierunku pomoże Ci budować nawyk sukcesu – jeśli nauczysz się dostrzegać i nagradzać nawet małe postępy.