ROZWÓJ

Zespoły znów razem – 6 obszarów, które warto wziąć pod uwagę

Jak zadbać o integrację po czasie turbulencji związanych z pandemią? Co może być spoiwem dla rozproszonych zespołów?

Dla połowy polskich pracowników, przebadanych przez firmę Randstad w ramach raportu Employer Brand Research, dobra atmosfera w miejscu pracy jest kluczowym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu w danej firmie. Są to dane o tyle istotne dla przedsiębiorstwa, że – jak wynika z tego samego raportu – pracodawcy o złej reputacji ponoszą o 10% wyższe koszty zatrudnienia [1]. I choć mowa tu o danych sprzed pandemii, konieczność zapewnienia pracownikom przyjaznej atmosfery pozostaje równie istotna w czasach, kiedy wracamy do biznesowej normalności. A właściwie to nawet jeszcze bardziej, ponieważ pokolenia, dla których dobre samopoczucie w pracy jest szczególnie ważne – właśnie zaczynają dominować na rynku.

Poprawa atmosfery często wymaga ponownego zintegrowania pracowników, którzy przez lata pracy w nietypowych warunkach – nierzadko w całości zdalnej – nie czują się związani ani z zespołem, ani z kulturą organizacyjną firmy.

Trudno winić za to managerów – czasy pandemiczne charakteryzowały się dużą dynamiką zmian i praktycznie uniemożliwiały tworzenie strategii zarządzania. Dodatkowo samo w sobie zarządzanie rozproszonym zespołem – nawet w spokojniejszych warunkach – jest rzeczą niezwykle trudną.

Mimo to zapewnienie powracającym do biur lub wciąż rozproszonym zespołom odpowiedniego poziomu satysfakcji z atmosfery w pracy jest jak najbardziej możliwe. Jak zatem sprawić, by po latach funkcjonowania jako – w dużej mierze – awatary cyfrowego świata, pracownicy znów poczuli się zgraną drużyną? Jak ich integrować w obecnej, hybrydowej rzeczywistości? Podpowiadamy.

Przyjrzyjmy się 6 kluczowym obszarom tego zagadnienia:

  1. Komunikacja.
  2. Rutyna i rytuały.
  3. Wspólne cele.
  4. Rywalizacja.
  5. Rozrywka.
  6. Przestrzeń.