ROZWÓJ

Efektywny odpoczynek - 15 zasad

Przez cały rok marzysz o urlopie. Liczysz, że wtedy odzyskasz siły i z energią znów rzucisz się w wir pracy. Dlaczego więc tak wielu z nas po powrocie z wakacji wcale nie czuje się wypoczętych? Jakie błędy popełniamy? Jak korzystać z urlopu, aby naprawdę się zregenerować?

Anna Daria Nowicka

Co powoduje, że nie udaje się nam zregenerować na urlopie?

Jeśli przez pozostałe tygodnie w roku niemal codziennie nie dosypiamy, pracujemy po godzinach i w chronicznym stresie, to nawet dwutygodniowy urlop może nie przywrócić nas do pełni aktywności. Będzie niewystarczający na psychofizyczną regenerację. Niestety bardzo często tuż przed urlopem mobilizujemy się maksymalnie do działania i pracujemy na tzw. 150%, starając się wykonać jak najwięcej pracy.

Konsekwencją tego jest przemęczenie: gdy tylko wreszcie zaczyna się upragniony urlop, organizm jest tak wykończony, że musi odreagować. Stąd właśnie w pierwszych dniach wolnego od pracy wiele osób ma symptomy podobne do przeziębienia, problemy z układem pokarmowym, trudności ze snem, migreny, nerwobóle.

Organizm potrzebuje czasu, aby wyciszyć się i aby hormony stresu opadły. Jeśli zaczynamy nasz długo wyczekiwany urlop od choroby, to oczywiście wzrasta nasza frustracja. Zwłaszcza, jeśli urlop był dla nas ogromnym wydatkiem finansowym i wiemy, że nie prędko pozwolimy sobie na kolejny.

Różnimy się odpornością psychiczną i fizyczną, a także wykazujemy odmienną tolerancję na niedosypianie, presję, pracę w złych warunkach fizycznych lub psychicznych. Potrzebujemy więc różnej dawki i rodzaju odpoczynku, aby naładować baterie. Jak to zrobić?