ROZWÓJ

Jak wykorzystać czas urlopu, aby lepiej zrozumieć siebie?

Urlop to okres relaksu i sielanki. Wreszcie mamy czas wsłuchać się w siebie. Bywa jednak, że właśnie wtedy docierają do nas niewygodne fakty, zaś chowane pod dywan problemy wychodzą z ukrycia. Lęk, pracoholizm, wypalenie zawodowe, uzależnienie od mediów społecznościowych, utrata bliskości w związku, a nawet kontaktu z własnymi emocjami. Jak wykorzystać czas urlopu, aby lepiej zrozumieć siebie i konstruktywnie stawić czoła problemom?

Anna Daria Nowicka

Każdy zwykły dzień jest wypełniony obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. W codziennym pędzie mamy mało czasu na autorefleksję i wsłuchanie się w siebie. Określone godziny pracy i aktywności pozazawodowych, odbiór dzieci z przedszkola – to wszystko stwarza ramy, w których funkcjonujemy. Łatwiej wtedy odsuwać od siebie problemy, zagłuszać emocje i nie dopuszczać nieprzyjemnych informacji o naszym życiu, związku, pracy i o nas samych.

Urlop wytrąca nas z rutyny. Nagle musimy od nowa stworzyć ramy dnia. Wolność od codziennych obowiązków oznacza równocześnie konieczność podejmowania decyzji. Co będziemy robić? Z kim? Czy na pewno dokonam dobrego wyboru? W zasięgu ręki jest tyle wakacyjnych atrakcji, a przecież nie da się skorzystać ze wszystkich! Dla niektórych już sama konieczność odpowiedzi na te pytania powoduje niepokój. Zdarza się, że podczas urlopu mogą wystąpić ataki paniki niezwiązane z żadnym konkretnym wydarzeniem: wyciągnięcie z codziennej rutyny i „zbyt dużo czasu na myślenie” sprawiają, że tłumione dotąd negatywne emocje i wypierane lęki „przejmują dowodzenie”.

Nie zagłuszaj swojego wewnętrznego głosu!

Ucieczka w działanie jest jedną z form odcięcia się od własnych emocji, pragnień i świadomości samego siebie. Jest to jednak metoda autodestrukcyjna! Wcześniej czy później wypierane myśli, emocje, obawy i problemy uderzą jeszcze mocniej. Co gorsza, często znajduje to odbicie w chorobach psychosomatycznych. Odcinanie się od siebie powoduje, że nie jesteś reżyserem własnego życia. Pozwalasz, aby to inni Tobą kierowali. Nie jesteś w stanie zaplanować mądrze własnych celów i sposobu ich osiągania, gdyż nawet nie wiesz, czego naprawdę pragniesz.

Urlop to idealny moment, aby pomyśleć, jak chcesz zaplanować kolejny rok

Co zamierzasz zmienić, co przeżyć, czego się nauczyć? Często przychodzą do mnie na sesje coachingu kariery klienci, którzy podczas urlopu uświadomili sobie, jak bardzo są nieszczęśliwi w pracy i nie chcą do niej wracać. Bywa, że gdy podczas wakacji znikają dokuczające im na co dzień dolegliwości bólowe, żołądkowe, alergie, dociera do nich, że ich źródłem jest toksyczna sytuacja w firmie, mobbing, praca ponad siły, wypalenie zawodowe czy po prostu niedopasowanie obecnej pracy do ich aktualnych potrzeb lub możliwości psychofizycznych.