ZDROWIE

Zadbaj o swoje samopoczucie i poczucie wartości

Budowanie nawyków związanych z dbaniem o siebie wpływa pozytywnie na nasze poczucie sprawstwa, samostanowienia o sobie samym, co z kolei przekłada się na naszą motywację, prowadząc do realnego wpływu naszych decyzji na upragnione zmiany.

Weronika Sierant-Wieczorek

15 minut dla siebie każdego dnia? To możliwe!

Nie potrzebujemy tworzyć nazbyt dalekosiężnych, zbyt ogólnych założeń dotyczących naszych planów i zamierzeń. Istotne jest zaś ich wyobrażenie i realizacja w postaci mniejszych kroków. Z ich pomocą będziemy potrafili dostrzec nasze działania i osiągane przez nas efekty.

Bardzo ważnym aspektem naszego działania będzie dostrzeganie i docenianie chociaż najdrobniejszych działań prowadzących do poprawy naszego dobrostanu psychofizycznego. Nawet niedługi czas poświęcony na ulubioną czynność niesie ze sobą radość i komfort dbania o własne potrzeby. Jak to zrobić?

  • Zacznij od 15 minut każdego dnia, pomyśl o tym, co może sprawić Ci przyjemność, a w konsekwencji zbuduje pozytywne nawyki, dzięki którym będziesz czuł/czuła się coraz lepiej w relacji z samym sobą.
  • Zadbaj o chwilę, w której będziesz tylko Ty i zapytaj siebie o to, czego w tej właśnie chwili potrzebujesz, na co masz ochotę, co jest Ci potrzebne?
  • Zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie ważne i które chciałbyś/chciałabyś zrealizować. Zacznij od tych potrzeb, które są na ten moment dla Ciebie bardziej przystępne w realizacji. Dzięki temu będziesz mógł/mogła budować motywację w spełnianiu kolejnych, do których na chwilę obecną być może brakuje Ci zapału, chęci, wytrwałości, wiary we własne możliwości.
  • Zadbaj o przestrzeń wokół siebie, słuchając przy tym muzyki, którą lubisz. Pomyśl o przedmiotach w Twoim otoczeniu, które wprawiają Cię w dobry nastrój.
  • Znajdź chwilę, by poczytać i znaleźć się w zupełnie „innym świecie”, z dala od trosk, zmartwień i trudności dnia codziennego.
  • Przygotuj ulubiony napój i ciesz się jego smakiem, celebrując każdy łyk i chwilę.
  • Przenieś się w myślach do miejsca, gdzie będziesz czuć się bezpiecznie, spokojnie, gdzie jesteś tylko Ty lub gdzie otaczają Cię ludzie, którzy są dla Ciebie dobrzy i traktują cię z szacunkiem oraz serdecznością.

Załóż zeszyt, w którym będziesz opisywać refleksje i emocje, wszystko to, co każdego dnia sprawiło Ci radość oraz satysfakcję i co udało Ci się zrealizować. Ciesz się małymi rzeczami – to one przecież tworzą większą całość, naszą codzienność. Zwróć szczególną uwagę na swój początek dnia. Od rana zadbaj o to, by dobrze się traktować, wstając odpowiednio wcześniej, aby bez zbędnego pośpiechu zacząć dzień. Pamiętaj, że podstawą jest