ZDROWIE

Lista nieobecności – jak ograniczyć absencję w firmie

Wysoka absencja realnie szkodzi firmie. Jakie mogą być jej przyczyny? A przede wszystkim jak sobie z nią radzić i jednocześnie wspierać pracowników oraz wizerunek firmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny absencji,
  • jakie są trendy rynkowe, prognozy i tendencje,
  • jak przeciwdziałać absencji,
  • jak mądrze i długofalowo wspierać pracowników.

W artykule poświęconym zdrowiu pracowników (który znajdziesz TUTAJ) wskazywaliśmy, że każdy procent absencji chorobowej odpowiada utracie 0,7 proc. zysku przedsiębiorstwa [1]. Dodatkowo kwestia ta wpływa negatywnie na morale zespołu, atmosferę w firmie i wreszcie efektywność pracy. Warto jednak pamiętać, że absencja chorobowa to nie jedyny powód nieobecności. Choć faktycznie najbardziej dominujący.

 Jakie są najczęstsze realne przyczyny nieobecności?
  1. Zdrowie psychiczne i fizyczne

Od momentu, w którym powstał nasz artykuł o przeciwdziałaniu absencji chorobowej, trudno mówić o większych zmianach trendów. W początkowym okresie 2023 roku zwiększyła się (w porównaniu z 2022 rokiem) liczba zwolnień związanych z chorobami oddechowymi (o 5,7 pkt. procentowego) i zaburzeniami psychicznymi (nieznacznie, bo o 0,1 pkt procentowego), spadła natomiast liczba L4 związanych z ciążą, porodem i połogiem (o 2,2 pkt. procentowego) [2]. Trudno tu jednak mówić o stałym trendzie.

Niestety, często dane o tego typu absencji są zaburzone ze względu na nadużycia, jakich dopuszczają się sami pracownicy. Przyznaje się do nich… aż 1/3 zatrudnionych. 28% osób deklarujących takie zachowania usprawiedliwiało je brakiem chęci do pracy danego dnia, 24% potrzebowało dnia relaksu, a 18% musiało się po prostu wyspać. [3]

Nie zawsze oczywiście taka absencja wynika z lenistwa. Dzień relaksu czy snu może być odpowiedzią na wcześniejsze przeciążenie obowiązkami ponad miarę, a brak chęci do pracy – na złą atmosferę w biurze. Wyjaśnienie przerzucające winę na pracowników jest tu najzwyczajniej zbyt ograniczone i w dalszej perspektywie może prowadzić do odpływu talentów z firmy.

  1. Opieka nad dziećmi/członkami rodziny

Drugi najczęstszy powód nieobecności w pracy wiąże się z opieką nad dzieckiem. Polacy mają tu do dyspozycji urlopy: macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Pracodawcy muszą także brać pod uwagę zwolnienie z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem (2 dni w roku) czy zwolnienie z tytułu choroby dziecka do 14. roku życia.

  1. Urlopy wypoczynkowe

To kolejna możliwa przyczyna absencji. Jak się okazuje polscy pracownicy stawiają na dłuższe urlopy, wykorzystywane w jednym terminie. Ta tendencja dotyczy ponad połowy z nich. Najczęściej realizują je w lipcu lub sierpniu (75% urlopowiczów) [4].

  1. Inne przyczyny

Kodeks pracy dopuszcza także inne powody absencji np. wezwanie do wojska czy przez instytucje państwowe, sprawy rodzinne (np. pogrzeby bliskich), ale także wydarzenia losowe. Jest to jednak margines zwolnień. W ich przypadku trudno też o jakiekolwiek prognozy czy konstruktywne wnioski.

Jak zaradzić absencji?
  • Absencja chorobowa

Przede wszystkim warto ustalić, czy firma… w ogóle ma takowy problem. Naturalne w tym wypadku dla środowiska biurowego są wartości od 0,1% do 1% (te „widełki” mogą zmieniać się nieznacznie, w zależności np. od sezonów naturalnego spadku odporności) [5].

Jednak nawet w takim wypadku warto zadbać o zdrowie pracowników. Wówczas z jednej strony działamy prewencyjnie, z drugiej – wizerunkowo jako firma dbająca o dobrostan swojego zespołu.  

Jak wspierać pracowników?