Sport to nie tylko zdrowie – jak wykorzystywać aktywność dla dobra firmy

Sport i praca biurowa? Wielu managerom i samym pracownikom natychmiast skojarzy się z benefitami, takimi jak karta MultiSport. Całkowicie słusznie, ale to zaledwie jedno z wielu narzędzi, jakie może wykorzystać firma, żeby promować aktywność. Dlaczego tak istotne jest, żeby w ogóle zająć się tym tematem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak prezentuje się obecna kondycja pracowników biurowych w Polsce?
  • Jak aktywność pracowników przekłada się na działanie firmy?
  • Jak firma może wspierać aktywność fizyczną pracowników?

Wspomnianą już kartę sportową zalicza do najbardziej pożądanych benefitów aż 63% pracowników – jak dowodzi raport Benefit Systems z badania Kantar i Minds&Roses 2022 [1]. Aktywność pracowników ma jednak daleko większy wymiar a jej skutki dla firmy znacznie przewyższają zadowolenie zespołów z otrzymywanych benefitów.

Zanim jednak odpowiemy sobie na pytanie, jak sport może wpłynąć na firmę, przyjrzyjmy się sytuacji, w jakiej znajdujemy się obecnie.

Aktywność Polaków 2022/2023

Jak dowodzi wspomniany już raport, lata pandemii miały zdecydowanie negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną. Ankietowani pracownicy zgłosili problemy z pogorszeniem sprawności fizycznej (28%), dolegliwościami bólowymi kręgosłupa (24%) czy wzrostem masy ciała (23%). Nic dziwnego, przez ostatnie lata zaniedbaliśmy kondycję fizyczną. I chociaż nie jesteśmy już zamknięci w domach, nadal nie powróciła ona do stanu sprzed pandemii.

Badanie Sponsoring Monitor 2022, ARC Rynek i Opinia ze stycznia 2023, wykazało, że w 2022 roku odsetek osób aktywnych fizycznie był o 10 punktów procentowych niższy niż w 2019! Wcześniej odsetek osób aktywnych systematycznie rósł – w ciągu dekady (lata 2009-19) zwiększył się z 24 do 74%! [2]

Czy wiesz, że… nawet „aktywni” Polacy, to wciąż osoby, które ćwiczą zdecydowanie za mało. Najnowszy Raport MultiSport Index 2023 dowodzi, że aż 64 proc. ankietowanych, którzy jako jedyną aktywność deklarują sporadyczne spacery, jest przekonanych, że to „zupełnie wystarczająca” dawka sportu.

Niestety skutki zbyt małej aktywności, chociażby w postaci dolegliwości bólowych, wciąż są z nami. Nic dziwnego, że aż 47% zatrudnionych oczekuje od pracodawców zwiększenia zaangażowania w zakresie wsparcia aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Wsłuchanie się w te oczekiwania jest w tym wypadku niezwykle istotne. Dobra forma pracowników przekłada się bowiem na dobrą formę całej firmy.